logo
Páčia sa vám naše články?
Zadajte svoj e-mail a my vás budeme informovať o nových článkoch!

Starostlivosť o psí chrup

Starostlivosť o psí chrup
Starostlivosť o psí chrup

Niektorí ľudia si neuvedomujú, že zubná hygiena je rovnako dôležitá pre psov, ako pre ľudí. Rovnako ako u ľudí, môžu zuby psov po jedle zhromaždiť povlak. Keď sa tento povlak hromadí, tvrdne a stáva sa z neho hrubá hnedá látka zvaná zubný kameň. Keď sa zubný kameň hromadí môže sa dostať pod ďasná, kde spôsobuje bolestivú infekciu a ochorenie ďasien. Toto sa deje v ústach psov, rovnako ako je tomu u ľudí. Vy si čistíte zuby každý deň, niekedy aj 3x. Koľkokrát váš pes?

Čistenie zúbkov

Veterinári odporúčajú, aby majitelia svojim psíkom čistili zuby aspoň dvakrát týždenne, aby znížili nahromadeniu zubného kameňa na minimum. Väčšina výrobcov chovateľských potrieb zásobuje predajne špeciálne navrhnutými kefkami a pastami, ktoré sú určené  len pre psov. Majte na pamäti že psy vnímajú chute a vône mnohonásobne silnejšie ako ľudia. Takže mentolová, svieža a palivá pasta určená pre ľudí, je pre psíkov absolútne nevhodná.

Zubné žuvačky

Niektorí chovatelia nemajú ani čas ani trpezlivosť na pravidelné čistenie psích zúbkov. Ak ste jeden z nich, a nie je vám ľahostajný psí chrup, potom máme pre vás malú radu. Žuvanie je prirodzené pre každého psíka. Pri jedení tvrdých suchárov dochádza k rozdrveniu tejto potravy, ktorej úlomky pri žuvaní odierajú zúbky, pričom ich aj čistia. Neexistuje nič lepšie, než čistiť zúbky kefkou a pastou, ale ak na to nie je čas, uistite sa, že psík dostáva chrumkavé sucháre pravidelne.

Ústne ochorenia u psov

Chovatelia, ktorí zanedbávajú psí chrup, riskujú, že ich psík ochorie na niektorú z ústnych chorôb. Choroby môžu byť, ako mierne (ochorenie ďasien, ktoré má za následok opuch ďasien a zápal ďasien), tak závažné ako je bakteriálna infekcia, ktoré sa môžu šíriť prostredníctvom krvného obehu a poškodzujú životne dôležité orgány.

Zubári psíkov

V dnešnej dobe sú stomatologické služby bežne dostupné, ako u ľudí, tak aj u psíkov.  Psie zúbky môžu byť vŕtané,  plombované a v prípade nutnosti aj vytrhnuté. Najlepšie však je, keď sa o psie chrup dobre staráme a psík tieto služby nemusia vôbec využívať. A ak sa chcete vyhnúť zbytočnej bolesti a nepohodliu Vášho psíka, mali by ste tak urobiť. Preventívna starostlivosť o zúbky vášho psíka vám môže ušetriť peniaze. Tieto psie stomatologické výkony môžu byť celkom nákladné.


 

Ohodnoťte tento článok:
40%
prečítané: 10 373x