topovat ověřit
09.11.2020 / 23.04.2024
Belgický ovčiak

Belgický ovčiak

Chien de berger belge - groenendael
100%
Ďalšie pomenovanie: nemá
Belgický ovčiak

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

Klasifikácia F.C.I.
Skupina I. - Plemená ovčiarske, pastierske a salašné
Sekcia 1 - Ovčiarske a pastierske plemená
S pracovnou skúškou
Číslo štandardu: 15
Of. skratka plemena v SR: BOO (BOG, BOM, BOL)
Krajina pôvodu: Belgie
Vznik plemena: 19. století
Priemerná dĺžka života: 12 - 14 rokov
Pôvodné využitie: Ovčácký pes, hlídací pes
Využitie dnes: Zadržanie útočníka, Vyhľadávanie drog, Obranár, Strážny pes, Rodinný pes, Služobný pes, Aktívny pes, Obratnosť, Poslušnosť, poslušnosť psa
Kluby v SR:

Slovenský klub belgických ovčiakov

VARIETY PLEMENA Belgický ovčiak

Malinois

Oficiálny
Malinois

Ide o krátkosrstú varietu belgického ovčiaka. Na hlave, vonkajšej strane uší a spodnej časti končatín je srsť veľmi krátka, ale rovnako tak po celom tele. Na chvoste je srsť hustejšia, ale nevytvára práporec. Okolo krku je golier, ten začína od uší a dosahuje až ku krku. Dlhšiu srsť nájdeme na zadnej strane stehien. Malinois má povolené iba žlté sfarbenie s uhľovaním. Maska musí byť u malinoisa vyjadrená, ako minimum sa uvádza šesť dôležitých pigmentovaných miest, a to obe uši, viečka a pysky (horné i dolné). Objavuje sa uhľovanie srsti, čo znamená, že konce chlpov sú čierne a rozptyľujú tak základnú farbu.

Groenendael

Oficiálny
Groenendael

Je to jedna z dlhosrstých variet. Krátka srsť sa objavuje iba na hlave, vonkajšej strane uší a spodnej časti končatín. Na končatinách od lakťa až po zápästie sa tvoria dlhé práporce. Zvyšok tela je pokrytý dlhou a hladkou srsťou. Veľmi bohatý je golier v oblasti okolo krku. Na zadnej časti stehien vytvára hustá srsť tzv. nohavičky. Na chvoste dlhá srsť tvorí práporec. Sfarbenie je u groenendaela prípustné iba čierne.

Tervueren

Oficiálny
Tervueren

Je druhou dlhosrstou varietou tohto plemena. Krátka srsť sa objavuje iba na hlave, vonkajšej strane uší a spodnej časti končatín. Na končatinách od lakťa až po zápästie sa tvoria dlhé práporce. Zvyšok tela je pokrytý dlhou a hladkou srsťou. Veľmi bohatý je golier v oblasti okolo krku. Na zadnej časti stehien vytvára hustá srsť tzv. nohavičky. Na chvoste dlhá srsť tvorí práporec. Sfarbenie je povolené iba žlté alebo šedé s uhľovaním, a to vždy s čiernou maskou. Prednosť má žltá farba v teplom odtieni. Tervueren má dobre vyjadrenú masku so šiestimi pigmentovými miestami, a to obe uši, viečka a pysky (horné i dolné). U tervuerena sa vyskytuje uhľovanie, čo znamená, že končeky chlpov sú sfarbené načierno a rozptyľujú tak základovú farbu.

Laekenois

Oficiálny
Laekenois

Posledná z variet je hrubosrstá. Laekenoisova srsť je typická svojou tvrdosťou a suchosťou, chlpy pôsobia rozstrapatene. Po celom tele je srsť dlhá asi 6 cm, iba na chrbte, nose, čele a končatinách je kratšia. Na chvoste sa nemusí vytvárať práporec. Sfarbenie je jednotné žlté. Laekenois má uhľovanie menej výrazné než malinois a tervueren, objavuje sa u neho najmä na hlave, ňufáku a chvoste.

HISTÓRIA A PÔVOD PLEMENA

POVAHA

POHYB

STAROSTLIVOSŤ

ZAUJÍMAVOSTI

VÝŽIVA

Zdravie

MOŽNÁ ZÁMENA

Nemecký ovčiak

Nemecký ovčiak

Holandský ovčiak

Holandský ovčiak

ŠTANDARDNÝ VZHĽAD

Celkový vzhľad:
Výška:
Ideálna kohútiková výška
psy: 62 cm tolerancia: +4 cm, -2 cm
sučky: 58 cm tolerancia: +4 cm, -2 cm
Hmotnosť:
psy 27,5 kg tolerancia: +2,5 kg, -2,5 kg
sučky: 22,5 kg tolerancia: +2,5 kg, -2,5 kg

HLAVA

MOZGOVŇA

TVÁROVÁ ČASŤ

TRUP

KONČATINY

HRUDNÉ KONČATINY

PANVOVÉ KONČATINY

přečteno: x
Budeme radi, keď toto plemeno ohodnotíte :-)
100%
Čo Vás zaujalo? Chýba Vám tu niečo?
Napíšte komentár...