logo
Páčia sa vám naše články?
Zadajte svoj e-mail a my vás budeme informovať o nových článkoch!

Ako sa pripraviť na výstavu?

Cenné rady, ako postupovať na výstave psov
Ako sa pripraviť na výstavu?

Máte doma psa s preukazom pôvodu FCI a chceli by ste ukázať jeho kvality na výstave? Zoznámime vás s jej priebehom a poradíme, ako sa na ňu prihlásiť.

V Českej republike je zakázané vystavovať zvieratá s kupírovanými ušami. Psy musia mať vyvinuté a zostúpené oba semenníky. Na výstavu nesmiete jazdiť s hárajúcou aj dojčiacou sučkou alebo sučkou v druhej polovici gravidity.

Ako sa prihlásiť na výstavu?

Než podáte prihlášku na výstavu, tak si musíte postrážiť termín, do kedy má byť zaplatený výstavný poplatok. Väčšinou bývajú tri uzávierky a pri každej je iná suma. Čím kratšiu dobu pred konaním výstavy sa hlásite, tým viac zaplatíte.

Prihlásiť sa na výstavu môžete zaslaním riadne vyplnenej prihlášky a u niektorých výstav je možné aj on-line prihlásenie prostredníctvom systému DOG office.

Prihláška spoločne s propozíciami je dostupná na stiahnutie na stránkach výstavy. Vždy starostlivo čítajte pokyny a prihlášku vyplňujte čitateľne podľa nich. Vyplnenú prihlášku s potrebnými dokumentmi môžete zaslať e-mailom, poštou alebo sa na výstavu prihlásiť v DOG office.

K prihláške musíte vždy priložiť kópiu preukazu pôvodu psa a doklad o zaplatení výstavného poplatku. Ak hlásite psa do pracovnej triedy, tak budete potrebovať pridať kópiu osvedčenia o vykonanej skúške. V triede čestnej je nutné doložiť získanie šampionátu alebo požadovaných titulov.

Pred výstavou

Upravená srsť Pred konaním výstavy poštou alebo e-mailom dostanete vstupný list (prípadne ho nájdete v DOG office). V ňom sú napísané údaje o vašom psovi, priradené číslo a kruh, v ktorom budete psa vystavovať.

Ak ste už prihlásení na výstavu, tak by ste mali starostlivo trénovať. Pes musí vedieť chodiť na výstavnom vodidle, predviesť postoj a nechať si od rozhodcu prehliadnuť zuby. Nemali by mu vadiť dotyky, čo možno perfektne cvičiť pri stretnutí s cudzími ľuďmi. Ak je pes agresívny, tak môže byť vylúčený z výstavného kruhu bez nároku na posúdenie.

Srsť psa je pred výstavou nutné upraviť podľa štandardu, takže ak máte dlhosrsté plemeno, musíte počítať s tým, že vám to zaberie dosť času.

Čo si vziať na výstavu:

• očkovací preukaz alebo pas s platným očkovaním proti besnote,

• preukaz pôvodu,

• vstupný list,

• výstavné vodidlo,

• skladaciu stoličku (kvôli pohodliu pri čakaní pri kruhu),

• potreby pre psa (miska, maškrty, pelech, hračka, vodidlo, obojok),

• občerstvenie,

• dobrú náladu.

Na výstavu sa oblečte v kontraste s vaším psom, aby lepšie vynikol a pokiaľ možno aspoň trochu slávnostne, a to najmä na väčšie výstavy medzinárodného a národného charakteru.

Ako prebieha posudzovanie?

Jednotlivé plemená sú posudzované po triedach a rozdelené podľa pohlavia a farebných variácií, najskôr sa posudzujú psy a až potom sučky. Na výstavu by ste mali doraziť v čase prevzatia psov (podľa harmonogramu na vstupnom liste či v propozíciách), pokiaľ to nie je výslovne uvedené inak.

Keď prídete na výstavu, tak musíte nájsť miesto, kde sa vydávajú výstavné čísla. To dostanete po predložení vstupného listu. Na medzinárodných a národných výstavách sa čísla dávajú priamo v kruhu, v ktorom vystavujete.

Než na vás príde rad, tak sa posaďte pri kruhu, tak aby ste neprekážali pri vchode, a môžete pozorovať dianie. Pracovník kruhu väčšinou vyvoláva čísla psov, ktorí majú vstúpiť. Keď na vás príde rad, tak sa spoločne s ostatnými z vašej triedy zoraďte podľa čísel pred kruhom a čakajte na vyzvanie.

Očakáva sa od vás predvedenie psa v pohybe a postoji. Rozhodca posudzuje psa podľa štandardu pre dané plemeno. Pripravte sa na to, že bude kontrolovať psí chrup a psom semenníky. Každý rozhodca môže postupovať trochu inak, takže sa držte jeho pokynov a nezmätkujte. V kruhu by ste mali dbať na to, aby pes vyzeral dobre, aj keď práve nie ste posudzovaní.

Rozhodca nadiktuje zapisovateľke posudok vášho psa, rozhodne o umiestnení jedincov a prípadne zadá tituly. Len čo vás umiestnia, tak chvíľku zotrvajte v pokoji, aby mal personál kruhu čas zaznamenať poradie. Nezabudnite si vyzdvihnúť posudok, ale na pracovníkov neponáhľajte.
Posudky psov ocenených titulmi CAJC a CAC v kruhu väčšinou zostávajú kvôli ďalšiemu posudzovania o titul BOJ (Najlepší mladý plemena), BOB (Víťaz plemena) a BOS (Najlepší z opačného pohlavia).

Ak bol váš pes ocenený titulom, tak sa spýtajte na informáciách alebo personálu v kruhu, či nemáte nárok na pohár, kokardu či medailu. Prípadne si môžete výsledok nechať zapísať do preukazu pôvodu psa, čo je nutné, ak si výstavou chcete splniť podmienku na uchovnenie.

Ohodnoťte tento článok:
85.8%
prečítané: 4 223x