logo
Páčia sa vám naše články?
Zadajte svoj e-mail a my vás budeme informovať o nových článkoch!

Dalmatínec

Dalmatínec - obrázky, informácie o plemene
Dalmatínec

Nápadné a unikátne sfarbenie radí dalmatínca k všeobecne známym plemenám, aj laik tohto psa bez problémov rozozná. Už v minulosti bol veľmi cenený pre svoj atraktívny vzhľad, milú povahu, inteligenciu, odvahu a oddanosť. To všetko platí o dalmatíncovi aj dnes.

História dalmatínca - už čoskoro tu

O dalmatíncoch

„dalmatínec nie je pes pre každého.“

Ako môžete čítať v kapitole o histórii dalmatíncov, po uvedení filmu 101 dalmatíncov koncom 90. rokov a následne po vypuknutí bodkovanej mánii, chov dalmatíncov výrazne vzrástol. Bohužiaľ, vďaka za bohatstvom bažiacich množiteľov chov súčasne zreteľne poklesol čo do hodnôt odchovaných psov. Jednoducho povedané, kvantita sa postavila nad kvalitu.

Dnes môžeme povedať, že zodpovední chovatelia uviedli situáciu do relatívneho poriadku a vzhľadom ku klesajúcej obľube dalmatíncov sa takmer nevyskytujú pochybní množitelia, a preto nie je tak ťažké zohnať skutočne kvalitné šteňa.

Ešte skôr než budeme pokračovať, je nutné pripomenúť upozornenie: „Dalmatínec nie je pes pre každého.“

Charakteristika dalmatínca

Dalmatínec je športovo založený pes. Zodpovedá tomu jeho atleticky stavaná postava, nadpriemerná fyzická aktivita aj neustály záujem o čokoľvek, kde sa niečo deje. Dalmatínec je v pokoji, len keď spí. Ak práve nebehá vedľa bicykla, nepláva v rybníku alebo neaportuje a relatívne pokojne stojí, aspoň búrlivo máva svojim chvostom zo strany na stranu.

Obrovské množstvo energie, ktorú dalmatínec má, nemusí vyhovovať každému. Na druhú stranu, skúsený človek dokáže z tohto psa dostať naozaj veľa, pretože sa pomerne ľahko cvičí. Musí byť však motivovaný a psovod nesmie povoliť na vôli. Zvlášť samce dalmatíncov sa môžu často chovať dominantne. Typická je ich nielen fyzická vytrvalosť, ak si dalmatínec niečo vezme do hlavy, tak bojuje, kým to nedostane. Automatická podriadenosť rozhodne nie je u dalmatínca samozrejmosťou.

Dalmatínec potrebuje pevnú ruku, ale zároveň citlivé srdce už od veľmi útleho veku. Ak je mu venovaný dostatok času i pohybu, vyrastie z neho vyrovnaný, poslušný pes a nenahraditeľný spoločník.

V opačnom prípade sa stáva deštruktívnym a nezvládnuteľným. A práve tu sme na počiatku všetkých podvedomých myšlienok neskúsených ľudí, ktorí tvrdia, že dalmatínci sú hlúpi. Dalmatínci nie sú hlúpi, práve naopak, sú veľmi inteligentní, bystrí a majú dlhodobú pamäť. Bludy, ktoré v spoločnosti kolujú, majú svoj počiatok práve na konci dalmatínskeho šialenstva. Ľudia si bezmyšlienkovite zadovažovali tieto psy pre svoj imidž a nedostatočne sa informovali, čo vlastne také plemeno potrebuje. Výsledkom bola kopa nezvládnuteľných, ničivých a hyperaktívnych dalmatíncov, ktorým len nebola venovaná dostatočná starostlivosť, dôsledná výchova a zásadový výcvik.

Známe príslovie hovorí, že všetko zlé je na niečo dobré. Masová hystéria za dalmatíncov síce priniesla pokles v kvalite chovu a diskutabilné názory spoločnosti o tom, aký dalmatínec je. Na druhú stranu, v dnešnej dobe nie je dalmatínec pre tieto fakty toľko obľúbeným a ľudia, ktorí sa skutočne rozhodnú, zaobstarať si tohto psa, v drvivej väčšine vedia, do čoho kúpou dalmatínca idú. Seriózni chovatelia sa starajú o kvalitné odchovy a ochotne novým majiteľom poradia so starostlivosťou, výchovou i výcvikom. Je minimalizované nemilé prekvapenie, ktoré by mohlo nastať, keď z klbka fliačkov vyrastie veľký, aktívny pes.

Dalmatínec a ľudia

Ku svojej rodine sa dalmatínec chová vždy s najväčšou láskou a oddanosťou. Potrebuje mať neustále okolo seba všetkých jej členov, maznať sa s nimi a opatrovať ich. Dalmatínec je nešťastný, keď musí byť doma dlhšiu dobu sám, je smutný a môže sa stať povahovo nevyrovnaným . To isté platí aj o pobyte vonku. Dalmatínec miluje pohyb a veľa miesta, ale je nevhodné držať ho celoročne vonku v koterci. Nevyhovuje tomu jeho osrstenie, ani charakter.

Aj napriek tomu, že dalmatínec má rád deti, nie je dobré zadovažovať ho k tým najmenším. Jeho veľkosť a aktivita by mohla malé dieťa ohroziť alebo zastrašiť. Slušne vychovaný pes pod dohľadom dospelých sa na druhú stranu môže stať pre dieťa priateľom a opatrovníkom.

Majitelia sa často sťažujú, že ich dalmatínec musí mať vždy posledné slovo a háda sa s nimi. Dalmatínec skutočne veľmi často pracuje so svojím hlasom. Brble, vrčí, kňučí, spieva aj nadáva. Šteká však len vtedy, keď to v danej chvíli považuje naozaj za dôležité.

 Dalmatínec a šport

Ako už bolo spomenuté, dalmatínec je rodený športovec, ktorý nikdy neodmietne dlhšiu prechádzku, beh vedľa bicykla či koňa alebo výstupy na horách. Miluje beh a je vhodný na všetky psie športy; coursing, agility, dogfrisbee, dogtrekking, Ski a Bikejöring, Canicross, obedience aj dogdancing. Uplatnenie nachádza aj ako poľovný alebo záchranársky pes.

Dalmatínec a zdravie

Dalmatínci patrí k plemenám, ktoré nie sú toľko zaťažené dedičnými chorobami. Ide v podstate o zdravé plemeno, napriek tomu nie je od veci upozorniť na možné problémy.

 Hluchota

Dalmatínci majú genetickú predispozíciu na jednostrannú alebo obojstrannú hluchotu. Uvádza sa, že približne 4 - 7% šteniat je obojstranne hluchých. Chovatelia nechávajú svoje šteňatá vyšetriť prostredníctvom BAER testu (Brain Auditory Evoked Response). Noví majitelia dostanú ku šteňaťu certifikát s výsledkami testu. Slepé šteňatá nemôžu byť v Čechách pripustené do chovu.

Dysplázia bedrového kĺbu

Dysplázia bedrového kĺbu nie je u dalmatíncov príliš častým javom. Je vhodné zvoliť si šteňa, ktorého obaja rodičia sú zdraví a majú certifikát od veterinára. Predíde sa tak vyššej pravdepodobnosti ochoreniu.

Alergia

Dalmatínec môže trpieť ľahkou alergiou, kedy sa malé plochy na tele prefarbia do červena. Tejto alergii sa hovorí bronzový syndróm a je bakteriálneho pôvodu. Príčinou vzniku môže byť nevhodná strava, stres, zmena klímy alebo nevhodná starostlivosť o srsť.

Močové kamene

Dalmatínec má vďaka metabolickému defektu svojho plemena predispozíciu k tvorbe močových kameňov. Liečbu stanoví veterinár podľa druhu a veľkosti kameňov. Ako prevenciu je vhodné voliť krmivo s nízkym obsahom purínov, dostatočný príjem vody a ochranu pred prechladnutím, ktoré by mohlo mať za následok zápal močových ciest a následne tvorbu kameňov.

Farebné variety dalmatínca / Úvod do genetiky

 

Dalmatínca každý spozná, vďaka svojmu výnimočnému bodkovaniu je nezameniteľný s iným plemenom. Čierno bodkovaný dalmatínec je veľmi populárny, menej častá je jeho hnedá varieta. Všetky ostatné sfarbenia sú neštandardné, rovnako ako množstvo anomálií (napr. platňa) vyskytujúcich sa aj u inak štandardných psov.

ČIERNO BODKOVANÉ SFARBENIE

 

 

Čierne bodkovanie je podmienené dominantným génom "B". Ak sa stretne dominantný gén s recesívnym, bude navonok vidieť ten dominantný. Čierno bodkovaný dalmatínec môže byť "BB" - potomkom odovzdá vždy dominantný gén "B", teda čierne bodkovanie. A ďalej môže byť "Bb" - produkovať môže ako čierne (s ďalším "Bb" alebo "BB" iba čierne), tak aj pečeňovo bodkované šteňatá (s "bb").

 


Čierna platňa

Platňa je sfarbená plocha, ktorá sa môže objaviť kdekoľvek na tele. Najčastejšie je to na hlave, okolo očí alebo na ušiach. Platňa má silnú farbu a nemá žiadne biele chĺpky. Niekedy je ťažké rozpoznať platňu od spojených bodiek. Platňa je obojstranná; rovnaká farba je na vonkajšej aj vnútornej strane (napr. na uchu) a jej hrany sú jasne vyznačené.

 

 

PEČEŇOVO BODKOVANÉ SFARBENIE

 

 

Pečeňové bodkovanie je recesívna farba génu "b". Pečeňovo bodkovaný dalmatínec je vždy "bb". Dvaja pečeňoví jedinci teda budú produkovať len ďalších pečeňových psov, pretože gén "B" pre čierne bodkovanie vôbec nenesú, teda ho nemôžu svojim potomkom odovzdať. V prípade spárenie "bb" a "Bb" môžu byť vo vrhu očakávané šteňatá ako čierne, tak aj hnedo bodkované.

Pečeňová platňa

Popis platne pozri čierna platňa.

 

 

 

ORANŽOVÉ SFARBENIE

 

Oranžové sfarbenie (lemon) je spôsobené prítomnosťou recesívneho génu "e". Tmavý pigment je podmienený dominantným génom "E", pes, ktorý nesie dve kópie recesívnych génov "e" teda žiadny tmavý pigment mať na srsti nebude, jeho bodkovanie bude mať oranžovú farbu. Odtieň bodkovania môže byť od veľmi svetlo žltkastej až po tmavo oranžovú. Lemoni majú v závislosti na B / b génu buď čierny, alebo pečeňový ňufák.
V niektorých krajinách ako je napr. Anglicko, sa oranžové psy rozlišujú na "citróny" a "pomaranče", pričom citróny majú ňufák čierny a pomarančoví jedinci ho majú hnedý / pečeňový. Vzhľadom k tomu, že niektorý citrón môže mať vo výsledku tmavšiu farbu ako pomaranč, všeobecne sa tieto detaily nerozlišujú a všetci títo psi sa nazývajú jednotne "Lemon".

 

Oranžová platňa

Popis platne pozri čierna platňa.

 

 

MODRÉ SFARBENIE

 

Bodkovanie má šedú farbu, označuje sa ako "modré". Plemená v modrej farbe sú bežne vidieť (napr. weimarský stavač), sfarbenie spôsobuje recesívny gén "d", ktorý riedi čiernu farbu génu "B".

 


Modrá platňa

Popis platne pozri čierna platňa.

 

 

TROJFAREBÉ SFARBENIE

 

 

Sfarbenie tricolor je podmienené prítomnosťou "t" génu. Tricolórne sfarbenie je v skutočnosti sfarbenie dvojfarebné s pálením (vzory tan). Pálenie je typické pre množstvo plemien (napr. nemecký ovčiak), tieto "tan vzory" sú vždy hnedé. To znamená, že ani u dalmatínca nie sú tieto vzory čierne. Tricolórny dalmatínec sa preto môže vyskytnúť iba v dvoch formách. Čierno bodkovaný dalmatínec s pálením alebo pečeňovo bodkovaný dalmatínec s pálením.
 
   


Mozaika

Výnimočne sa môže vyskytnúť u čierno alebo pečeňovo bodkovaných psov jedna bodka pečeňovej alebo oranžovej farby. Ide o lokalizovanú mutácii. Najčastejšie ide o pečeňovú škvrnu na čierno bodkovanom psovi nesúcom pečeňový "b" gén. U pečeňovo sfarbených psov ide o bodku citrónovej až oranžovej farby, taký pes pravdepodobne nesie gén "e" pre citrónové sfarbenie.

 

ŽÍHANÉ SFARBENIE

 

 

Žíhané sfarbenie čiže brindle, je čierna farba premiešaná s červenou v rôznych odtieňoch v pomere 1:1. Brindle je dominantne dedičné sfarbenie.

 

 

Žíhané sfarbenie tricolor

Na tele jedinca sa vyskytuje ako žíhané bodkovanie, tak aj čisto čierne.

 

 

Žíhaná platňa

Popis platne pozri čierna platňa.

 

 

TIEŇOVANÉ BODKOVANIE

Bodkovaný dalmatínec je pečeňovo-citrónový. Pre citrónové sfarbenie nie je nezvyčajné mierne tmavšie zafarbenie uší. U tejto anomálie sú však citrónové body akoby ohraničené pečeňovou farbou. Citrónový gén "e" neumožňuje prítomnosť tmavého pigmentu (čierny, pečeňový) v srsti. V tomto prípade ide pravdepodobne o dvojnásobný gén "e", ktorý nedokázal tmavý pigment úplne odstrániť.

 

 

BEZ BODIEK

 

V skutočnosti ide o veľmi slabé a riedke, citrónovo bodkované sfarbenie. Zvlášť u šteniat nie je bodkovanie ešte príliš výrazné a pes sa tak môže javiť ako biely. Nejde o albínov (bez pigmentu), pretože ich oči i ňufák nie sú ružové, ale sú normálne pigmentované.

 

 

DLHOSTRSTÁ FORMA

 


 
Veľa hladkosrstých plemien čas od času vyprodukuje dlhosrstého jedinca. Pes nesúci jednu kópiu génu pre dlhú srsť bude produkovať šteňatá hladkosrsté. Ak sa však spária suka so psom, keď budú obaja nositeľmi kópie tohto génu, približne 25% ich potomkov bude dlhosrstých.

 

 

HLAVA, UŠI

Riedke bodkovanie

Hlava je takmer biela. Uši sú veľmi mierne bodkované.

 

Stredné bodkovanie

Hlava aj uši sú riedko až stredne bodkované.

 


Optimálne bodkovanie

Hlava je stredne bodkovaná. Uši sú mramorovo sfarbené.

 

 
 

Husté bodkovanie

Hlava je veľmi bodkovaná, vytvára masku. Uši sú tmavé.

 

 

FARBA OČÍ

Svetlo hnedé oči

 

 

Pečeňové oči

 

 

Tmavo hnedé oči

 

 

Modré oči

 

 

Dvojfarebné oči

 

 

ŇUFÁK / STOP

Čierny stop

 

 

Pečeňový stop

 

 

Stop nemajúci pigment

 


 
 

PEHY

Pehy sú malé bodky (pehy) vyskytujúce sa medzi inak normálne veľkými bodkami. Vo väčšom množstve sú pehy nežiaduce a psa môžu na výstave znevýhodniť.

 

 

CHRBTOVÝ PRUH

Chrbtový pruh je zoskupenie väčšieho počtu bodiek na chrbtici.

 


 

Rada na záver


Nasledujúca tabuľka je kľúčom k rozlúšteniu všetkých PRE a PROTI, ktoré môžu pomôcť všetkým, ktorí ste sa ešte stále nerozhodli, či je práve dalmatínec ten správny pes.

 

PRE DALMATÍNCA

PROTI DALMATÍNCOVI

Je veselý, vie sa smiať a miluje spoločnosť.

Bez svojich ľudí psychicky trpí, nemôže byť dlho sám doma.

Je všestranný, vhodný k akejkoľvek aktivite.

Je až príliš aktívny, potrebuje veľa pohybu a zamestnanie, inak sa môže stať deštruktívnym.

Je inteligentný, bystrý a odvážny.

Prejavuje sa dominantne, má pevnú vôľu a býva tvrdohlavý.

Veľmi rýchlo chápe a rád sa učí novým veciam. Má výbornú pamäť.

Potrebuje dôslednosť a zásadovosť vo výchove i výcviku, inak si z Vás bude robiť srandu.

Krátka srsť nie je toľko náročná na starostlivosť.    

Púšťa celoročne chlpy.

Je to klaun, vie pobaviť aj hrať sa sám.

Je uhovorený, pracuje so svojim hlasom a môže byť aj hlučný.

Má rád ľudí a deti.

Príliš malé deti môže zastrašiť svojou aktivitou a veľkosťou.

Seriózni chovatelia predávajú len kvalitných a zdravých psov, s ktorými Vám radi poradia.

Dalmatínec od pochybných ľudí môže trpieť množstvom vrodených aj získaných chorôb (dysplázia kĺbov, hluchota, apod.)

   
   

Ohodnoťte tento článok:
86.6%
prečítané: 25 171x